Pokretačka snaga svakog novog Omega Seamaster Aqua Terra Worldtimera je koaksijalni glavni kronometar kalibra 8938, koji je zadovoljio najviše standarde preciznosti koje zahtijeva Švicarski savezni institut za mjeriteljstvo – i opravo je ova Omega zapela za oko mom suprugu.
Ali ono o čemu je počeo razmišljati moj suprug istog trena čim je ta nova Omega stigla u našu kuću jest činjenica gdje će je čuvati – odmah je počeo istraživati kakav sef mu treba.
Važan faktor koji treba uzeti u obzir kada tražite sef za satove je cijena. Sef općenito nije jeftin, a ako želite sef više klase koji je i veći i ljepši, može vas koštati i više desetaka tisuća Eura. Ako imate predodžbu o svom proračunu, vrlo brzo ćete shvatiti za što vaš proračun ima prostora u smislu veličine. Ja sam mu samo rekla da Omega ne treba biti u sefu koji će zauzeti pola našeg ormara.
Budući da će čuvati satove u sefu, morate uzeti u obzir i unutrašnjost. Postoje mnogi sefovi posebno izrađeni za satove, koji stoga imaju mekane obloge i držače za satove unutra. Najskuplji također imaju ugrađene navijače, ali s njima ulazite u područje gdje sam sef košta daleko više od satova većine ljudi.
Inače će većina sefova za satove imati samo nekoliko polica na koje možete staviti svoje predmete. Najčešće je da ljudi drže svoje satove u kućištu ili kutiji koja im daje dobar pregled i lak pristup, ali ih i štiti.
Još jedna značajka koju biste željeli razmotriti su njegove funkcije i mehanizam za zaključavanje. Općenito, postoje mehaničke brave, digitalne brave ili oboje. Oni se mogu sažeti na sljedeći način:
- Mehaničke brave – otvaraju se ključem
- Digitalne brave – često se otvaraju pomoću PIN koda, vašeg otiska prsta ili oboje
- Kombinirane brave – ovo je možda najklasičniji tip brave kod koje okrećete gumb za unos šifre
- Višefunkcionalne brave- neki sefovi nude kombinaciju nekoliko različitih vrsta funkcija zaključavanja
Što god moj suprug odlučio, bino mi je da nas Omega i sef ne stjeraju na prosjački štap ove godine.